Oferujemy pobyt w dwóch świetlicach, które działają do godziny 17:00:
- dla uczniów klas 0-3
- dla uczniów klas 4-6
Opiekę sprawują nasi nauczyciele i pedagodzy, osoby znane dzieciom z innych zajęć. Wszyscy wychowawcy świetlicy są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Rygorystycznie przestrzegamy zasady, by świetlicę dziecko opuszczało wyłącznie pod opieką rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka ze szkoły.
W świetlicy
- pracujemy nad kształtowaniem u dzieci odpowiednich nawyków przyzwyczajeń i umiejętności
- motywujemy pobudzanie sfery intelektualnej i emocjonalnej
- promujemy postawę społeczną
- uczymy nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, budowania poczucia wartości, współpracy i rozwiązywania konfliktów
- służymy również informacją i radą rodzicom uczniów
Zadania
- wypoczynek – proponujemy zajęcia relaksacyjne, wyciszające, rozładowujące napięcie emocjonalne nagromadzone w ciągu całego dnia. Sprzyja temu m.in. ciche czytanie i słuchanie bajek. Dzieci zwykle wypoczywają w inny sposób niż ludzie dorośli, a swój wolny czas chętnie wykorzystują na rozrywkę, rozwój zainteresowań i życie zespołowe.
- rozrywka – raz tygodniu dzieci oglądają bajki i filmy edukacyjne, biorą udział w zabawach ruchowych na sali gimnastycznej. Codziennie uczestniczą w grach i wspólnych zabawach w sali i na szkolnym podwórku. Szczególnie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym potrzebę rozrywki zapewnia zabawa z rówieśnikami. Prowadzi ona do rozwoju dążeń i uzdolnień. Dlatego w naszej świetlicy organizujemy dużo wspólnych zabaw ruchowych.
- rozwój zainteresowań i uzdolnień – zajęcia świetlicowe i zajęcia dodatkowe (koła zainteresowań) zapewniają szansę na rozwój zainteresowań każdego malucha. Każde dziecko ma indywidualne potrzeby, umiejętności i predyspozycje, które decydują o wyborze rodzaju zajęć w czasie wolnym. Dzieci mają również możliwość odrobienia w świetlicy zadania domowego lub otrzymania zadań dodatkowych zgodnych ze swoimi zainteresowaniami (na przykład: krzyżówki, labirynty, zadania logiczne, zagadki…).
- poszukiwanie własnego miejsca w grupie – to właśnie w szkolnej świetlicy przyjemne i pożyteczne spędzanie czasu wolnego sprzyja nawiązywaniu przyjaźni, kształtuje umiejętności współżycia w grupie, podporządkowania się obowiązującym zasadom postępowania, sztuce współczucia i życzliwości dla innych, rozwojowi umiejętności organizacyjnych i samorządowych. Opiekę świetlicową sprawują wychowawcy, którzy w każdej chwili są gotowi nieść pomoc w nawiązywaniu komunikacji, organizowaniu wspólnych przedsięwzięć i rozwiązywaniu potencjalnych konfliktów. Wychowawcy świetlicy ściśle współpracują z pedagogiem i psychologiem szkolnym.