aaron-burden-y02jEX_B0O0-unsplash_2
Photo by Aaron Burden on Unsplash

26-03-2020

Mimo, że decyzją MEN formalnie szkoły nie mają takiego obowiązku postanowiliśmy, że ATUT przystąpi do zaplanowanego na przeszły tydzień próbnego egzaminu ósmoklasisty. Co więcej, resztę przyszłego tygodnia, po egzaminach, klasy ósme poświęcą w całości przygotowaniom do egzaminu. Staramy się, aby zarówno sam egzamin próbny, jak i sesja przygotowująca odbyły się w sposób i w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, jakie stwarzamy naszym uczniom w normalnych okolicznościach.

Szczegółowe informacje (grafik oraz instrukcja przeprowadzenia egzaminu) przekazane zostają uczniom i rodzicom przez Wychowawców, omówione podczas spotkania z uczniami oraz zamieszczone w Google Classroom.

W dniach 30.03-01.04.2020 odbędzie się próbny egzamin z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego i hiszpańskiego. Aby przystąpić do egzaminu uczniowie logują się o godzinie 09.00 na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i wykonują opublikowane tam zadania. Wspólnie z rodzicami dbamy o to, by zachowane zostały warunki zbliżone do egzaminacyjnych. Uczniowie piszą:

  • w ciszy
  • nie korzystając z żadnych narzędzi (podręcznik, notatki, kalkulator, telefon, komputer i in.)
  • w czasie jednej, nieprzerwanej sesji

Czas trwania egzaminu:

  • j. polski – 120 minut / uczniowie z dostosowaniami 180 minut
  • matematyka – 100 minut / uczniowie z dostosowaniami 100 minut
  • j.angielski/hiszpański – 90 minut / uczniowie z dostosowaniami 135 minut

Zalecamy, by uczniowie rozwiązywali zadania na wydrukowanym arkuszu lub osobnej kartce, tak by egzamin również pod tym względem przebiegł w podobnej formie jak w sali egzaminacyjnej.

Dodatkowo w dniach egzaminów organizujemy po południu sesje online z nauczycielami danego przedmiotu w celu omówienia zadań i ich rozwiązań. Jeśli uczniowie chcą mają możliwość dodatkowo przesyłać swoim nauczycielom dłuższą i krótszą formę wypowiedzi pisemnej w edytorze tekstu wraz ze zdjęciem ręcznie napisanej pracy. Możliwe będzie także korzystanie z „zeszytu rozwiązań”. 

Rodzice ogromnie wspierają szkołę w organizacji egzaminów. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu wysiłkowi i dyscyplinie uda nam się stworzyć naszym podopiecznym optymalne warunki egzaminacyjne i że wyniki sesji próbnych w tym nietypowym czasie “globalnej zawieruchy” nie będą odbiegać z zwyczajowo świetnych wyników egzaminów w naszej szkole. Trzymamy kciuki!